Karacadağ Kalkınma Ajansı ve Harran Üniversitesi’nin sağlamış olduğu finansman ile GAP Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Merkezi bünyesinde Güneş Enerjisi Teknolojileri Test ve Sertifikasyon Laboratuvarı kurulmuş, yakın zamanda Türkiye Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından denetlenerek, 17.11.2017 tarihinde akredite edilmiştir. Güneş Enerjisi Teknolojileri Laboratuvarımız; TS EN ISO 9806 Standardına uygun tragic heroine examples bir şekilde Termal Güneş kolektörlerine ait her türlü Mekanik, Isıl ve tüm performans testlerini gerçekleştirebilmektedir. Aynı zamanda TS EN ISO 17025 “Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının yeterliliği için genel şartlar”  standardını sağlayan laboratuvar Kalite Yönetim Sistemine sahiptir. Bu kapsamda bölgemizde ve Harran Üniversitesi bünyesinde TURKAK tarafından akredite olan ilk laboratuvardır.

Günümüzde yerli üretim öneminin ön plana çıktığı ve çeşitli teşvikler ile desteklendiği dönemlerde yerli termal kolektör üretimi yapan birçok firma kurulmuştur ve şuan Türkiye ihtiyacı olan tüm termal kolektörleri kendisi üretebilmektedir.  Üretici firmalar bu kolektörlerin satışa çıkarılması ve bir takım garanti şartlarının taahhüdünü son kullanıcıya sunabilmesi için, ürününü yetkili bir kuruluştan test ettirmesi gerekmektedir. Ülkemizde termal güneş enerjisi sektörünün istikrarlı biçimde gelişmesi, bu pazarda haksız conclusion paragraph examples rekabet koşullarının önlenmesi ve son kullanıcılara kaliteli ürünler sunulması açısından ilgili standartlara göre üretim faaliyetlerini gerçekleştirmek ve kalite güvence sistemlerine uygun hizmetler vermek çok önemlidir. Bu kapsamda günümüze kadar yurt dışından hizmet alan yerli üreticilerimiz artık Harran Üniversitesi GAP YENEV Merkezi’nde Kurulu bulunan Güneş Enerjisi Teknolojileri Test ve Sertifikasyon Laboratuvarından hizmet alarak ürününü Sertifikalandırabilecektir.

 

Detaylı bilgi için tıklayınız.


Güneşi İzleyen Performans Test Standı


Performans Testi Kontrol Üniteleri


Mekanik Yük Test Standı


Yağmur Nüfuziyeti Test Standı


Dolu Darbe Test Standı


Ölçüm istasyonu panosu ve taşıyıcı sehpa

Testin Adı

Fiyatı

Akışkan Kanallar İçin İç Basınç Deneyi

120 TL

Yüksek Sıcaklık Durağanlığı Deneyi –
Durgun Hal Sıcaklık Tayini

150 TL

Işınlanma ve Ön ışınlanmaya Maruz Kalma
Deneyi

400 TL

Dış Termal Şok Deneyi

150 TL

İç Termal Şok Deneyi

150 TL

Yağmur Nufuziyet Deneyi

400 TL

Mekanik Yük Deneyi

400 TL

Darbe Direnci Deneyi

200 TL

Termal Performans Deneyi (Camlı
Kollektörler için)

2400 TL

Termal Performans Deneyi (Camsız
Kollektörler için)

3200 TL

Zaman sabitesi deneyi

250 TL

IAM(Gelme açısı değiştiricisi)
Hesaplaması Deneyi

400 TL

Basınç Düşmesi Tayini Deneyi

650 TL

      Göz muayenesi

100 TL

      Son Değerlendirme

100 TL

      Sertifikalandırma Bedeli

3000 TL

Toplam

12070 TL

Laboratuvar Sorumlusu

Doç. Dr. Azmi AKTACİR

 aktacir [@] harran.edu.tr

+90 414 318 38 02

 

Readabilty what it is use this extension https://midnightpapers.com/ as your sidekick for all reading done online, whether it’s a student blog post or an article you found.