Enerji Verimliliği Laboratuvarı, insanlığın temel ihtiyaçlarının karşılanmasında, insanın ortalama ömür süresinin uzatılması ve hayat standartlarının yükseltilmesinde birincil derecede bir gereksinim olarak kabul edilen enerjinin, insan konforundan taviz vermeden  daha verimli kullanılması için çalışmalar ve projelerle hizmet vermektedir. Bu kapsamda Enerji Verimliliği Laboratuvarı üniversitemizde, kamu kuruluşlarında ve sanayide çalışan araştırmacılar için  test ve analiz cihazlarının yer aldığı Termal Kamera, Baca Gazı Analizi gibi modern cihazlarla ulusal ve uluslararası kriterlere uygun araştırma ve ölçümler yapılan laboratuvarımız,  üniversitemizin ulusal ve uluslararası proje yürütme potansiyelini arttırmayı, özel ve kamu kuruluşlarının araştırma olanaklarını geliştirmeyi hedeflemektedir.
GAP Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Merkezi’nde bulunan Enerji Verimliliği  Laboratuvarı, yürütülecek çalışmalar ve projelerle  ülkemizin ve üniversitemizin bulunduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi’inde, sanayi, iş yerlerinde, kamu ve halka hizmet vermektedir.
Laboratuvar sorumlu personelleri; Prof. Dr. M. Azmi AKTACİR, Dr. Öğretim Üyesi Yusuf IŞIKER, Öğr. Grv. M. Akif İLKHAN’ dır.